Jdi na obsah Jdi na menu
 


Domestikovaný kůň zaujímá odedávna důležité místo v lidském životě.

Úlohy: první zdomácnělí koně plnili především dvě

1. CHLADNOKREVNÍCI (odvozeni od koně západního-lesního=equus robustus)jsou pomalejší, avšak byli vynikajícími tahouny a pomáhali člověku při přepravě nákladů

bs

2. TEPLOKREVNÍCI(Původem koně orientální) se stali koni jezdeckými.

V současnosti už se s koňmi nesetkáváme ve válkách, v zemědělství už je nahradily traktory s výkonnými dieselovými motory. Přesto se koně i nadále těší mimořádnému zájmu chovatelů.Odpradávna, patrně od začátku domestikace, se lidé snažili přizpůsobit tato ušlechtilá zvířata svým představám a přáním, ale především svým potřebám.

arab

Vztah člověka s koněm

Vztah, který si se svým koněm vytvoříme, musí být vždy založen na plném vzájemném respektování, tedy v žádném případě na strachu a tím méně na násilí. Než však tohoto dosáhneme, musíme koně patřičně vychovat. To není nijak jednoduché, neboť jakmile kůň vycítí naši nejistotu nebo nedůslednost, začne nás zkoušet.Nikdy nesmíme zapomínat na to, že kůň je větší a mnohem silnější než jsme my. Průměrná hmotnost jezdeckého koně se pohybuje okolo 500kg, tudíž je asi šestkrát těžší než člověk. Na koně nelze působit faktorem nadřazenosti vlastní síly. Kůň přesto musí provést to, co je od něho žádáno. Ne proto, že povel splní ze strachu, ale proto, že ho splnit chce.

af

Vzájemná komunikace

Neočekávejme, že kůň hned na poprvé splní vše, co po něm požadujeme. Musíme dát vždy najevo co nás potěšilo, co udělal podle našich představ. Snažme se porozumět všemu, co kůň dává najevo svým chováním.Koně nejsou schopni řešit všechny problémy, ale naučí se jak na různé situace reagovat. Chybí jim také pojetí lidské morálky. Při soustavném vedení však brzy rozpoznají co člověk považuje za dobré a co za špatné chování. Nikdy nesmíme připustit aby se kůň dožadoval svých nároků kousáním, kopáním nebo jiným nevhodným chováním.

Respektování potřeb koně

Jakmile si pořídíme koně nebo převezmeme péči o něj, přebíráme tím na sebe veškerou povinnost zajištění všech jeho životních potřeb. Abychom je mohli náležitě plnit, musíme dobře chápat a znát způsob života koně. Měli bychom se seznámit se základy jeho anatomie a fyziologie abychom poznali základní onemocnění koně. Musíme zvládnout ošetření drobných poraní a poradit si s péčí o zdravého, ale i nemocného koně. Samozřejmostí je nakoupení potřebné výbavy koně jak do lékárničky, tak i k čištění. Spokojený kůň je vždy ochotnější. Schopnější vykonávat naše povely a rozkazy. Teprve na těchto principech se vytváří plnohodnotný přátelský vztah mezi koněm a chovatelem.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář